Up there.

Reality Check: Iqaluit Food Prices

Dave joked that I looked like a "prepper" (for the endtimes) as I was getting ready to come up here. I had food of every type packed: Flour, rolled oats, lentils, tomato paste, dried fruit and raisins, etc.

First, I figured organic would be expensive if even possible to get up here, and second, I'd read the horror stories about the price of food. Someone had even posted a picture of a cabbage with the price beneath it: $28 or so. It was a large cabbage, but still.

When I walked into the grocery stores here, I felt a fool. Some food prices were marginally higher than what we see in Belfast or Bangor, Maine, and some were about the same. In the processed food section, things were a little more expensive, but I don't buy much processed food anyway.

Also, I'm a regular purchaser of organic food, which can be expensive. In summary, I'd say that what you would pay for non-organic food in Iqaluit is about what you'd pay for organic food at the Belfast Coop or, if anything, less.

Here are some examples of what I've paid for groceries this week.

Apples - CD$2.54/lb
Bananas - $1.12/lb
Carrots - 2lb bag - $2.35
Organic frozen corn - 1.1 lb bag - $5.99
Potatoes - 5lb bag - $5.49
White onions - $2.43/lb
Milk - 1 litre - $3.29
Aged cheddar cheese - $13/lb
Dozen eggs - $3.30 or so
Hellman's mayo - 445ml jar - $6.49 (Kraft was cheaper but I hate Kraft)
Maille Dijon mustard - 250 ml jar - $4.99

To be fair to other bloggers who have told these food price horror stories, they may have been writing before the Nutrition North subsidy, designed to make healthy food more affordable, was put into place, and they may have been talking about food prices in parts of Nunavut other than Iqaluit. But in Iqaluit, in early October 2013, I can say that healthy food prices are slightly high, but not even close to insane.